O knižke Zdravýživkine dobrodružstvá
Zdravýživkine dobrodružstvá nie sú obyčajné dobrodružstvá o záh(r)adných potravinách pre deti od 3 rokov a ich rodičov a pedagógov. Sú plné tvorivých hier, ktoré sa budete nielen hrať, ale vďaka nim sa naučíte spoznávať čo najviac chutí v každom veku.
Ak vaše dieťatko podrastie, môžete knižku čítať znova a znova…
Prostredníctvom Zdravýživkiných interaktívnych hier si deti zdokonalia telesný a psychický vývin a hlavne stravovacie návyky, ktoré si odnášajú až do dospelosti. Ak chcete, pripravíme pre vás stretnutia so Zdravýživkou vo vašej škôlke a škole.
V knižke spolu odhalíme:
● viac ako 100 odpovedí na potravinové záhady
● rodičom prezradíme 25 krokov, ako motivovať deti k zdraviu
● poradíme im aj pedagógom 17 aktívnych námetov na zmysluplné trávenie času detí v škole či doma
Ako to začalo
V malej dedinke neďaleko hlavného mesta Slovenska žila úplne obyčajná rodina. A ako to v živote býva postavili si dom, zasadili strom a narodila sa im dcéra. Áno hovorí sa dom, strom a potom syna. Ale to už je ďalšie pokračovanie tohto príbehu.
Nikdy som nechápala: ,,Ako všetky mamy na materskej dovolenke dokážu aj nemožné?“ Konečne som to pochopila z vlastnej skúsenosti.
Doteraz nechápem ako som sa za ten čas naučila toľko vecí? Aké? Čítajte ďalej…
Bol raz jeden domček
za domčekom stromček,
za stromčekom sad
ovocno – zeleninový to mám rád.
Po napísaní tejto vety, keď mi dcérka spala v postieľke som nemohla prestať ďalej tvoriť. Ak máte dobré podmienky a chuť robiť niečo veľké pre radosť ostatným, ťažko sa Vám od toho upúšťa.
Doteraz neviem, čo bolo skôr, moja téma dizertačnej práce na PhD. štúdium na Katedre výživy ľudí alebo ten verš, ono to išlo asi tak, ako malo. Nič nie je náhoda. Počas štúdií som mala zhodnotiť stravovacie návyky detskej populácie a analyzovať preventívne programy. Ale nevedela som ako to zrealizovať.
Jeden výnimočný človek mi raz povedal: ,,Ak niečo tvoríš, tvoríš obraz a ten obraz
sa skladá z malých častí puzzle skladačky a postupne sa ti obraz poskladá.“ Netušila som, že sa to už deje. Môj obraz bol jasný. ,,Chcem svoje dieťa naučiť správnym stravovacím návykom a ako mama mu dať to najlepšie čo môžem!“
Myšlienka priniesla ďalší verš
Za stromčekom šíre pole,
čo vidno až za obzore
a na poli domček stál,
nebýval v ňom žiadny kráľ ale víla malá čo…
Ten verš nebol dokončený 2 týždne. Na všetko treba čas. Myslím, že vtedy sme boli aj chorí, dorábali sme niečo v záhrade. Pamätám si ako som sedela na záhrade a dcérka Emka sa hrala v piesku spomenula som si na pani učiteľku nemčiny, ako sa nám snažila spestriť hodinu prostredníctvom rôznych predmetov, aby sme sa tie slovíčka naučili. V tom momente som chytila formičku z piesku a skúsila som cez nich rozpravať na Emku. Bolo to zábavné a hravé pre obe.
Ako to v rodine a v dobrej domácnosti býva, nič nie je bez chýb. Chybami sa človek posúva ďalej i niekedy to využije ako príležitosť tvoriť niečo nové. Auto doslúžilo a my sme hľadali nové. Môj milovaný manžel má veľký zmysel nielen pre techniku ale srší neopakovateľným humorom. To by ste museli zažiť. 🙂
Predstavte si, čo vymyslel…
Peťka, pozri čo som kúpil? Vieš na tom bezpečne jazdiť kdekoľvek budeš chcieť. Môžeš si prispôsobiť doplnky, ktoré potrebuješ. Miesto kľúčika mi podával krabicu. Som si myslela, že zas si robí srandu, v tej krabici menšia a že už konečne nájdem kľúčik. No nie. Viete čo mi priniesol?
Miesto auta mi doniesol šijací stroj rovnomennej značky ako značka môjho vysnívaného auta.
V tom momente som nevedela, čo si mám myslieť, či ešte hľadať kľúč od auta alebo sa smiať.
,,Čo ja s tým budem robiť? Však ja neviem šiť, naposledy som to videla na základnej škole, keď sme mali technické práce.“ Stroj sme rozbalili. Mal všetky vlastnosti auta aj pedál na rýchlosť. Bolo už na mne kam vyrazím. Nikdy neviete, čo Vám život prinesie. Všetko čo sa nám deje, často pochopíme až neskôr. To bolo aj v mojom prípade.
Príležitosť začať
Šijací stroj som nepovažovala za prekážku a za ďalšiu haraburdu v dome ale ako príležitosť skúsiť niečo nové. Manuál na použitie bol pre mňa zložitý. Tak som skĺbila príjemné s užitočným. Zatiaľ, čo moja mama s dcérkou trávili spoločné chvíle, ja som chodila raz do týždňa na individuálny kurz šitia. Bolo to pre mňa vzrušujúce, nové, tvorivé a zábavné. Ak niečo robíte s radosťou, ani neviete ako vám to rýchlo ubehne.
Prvá hodina bola … čo budeme šiť? niečo pekné a milé. Bolo mi to jasné. Urobím Emke radosť a ušijem jej bábiku. Bábika po mesiaci bola hotová. Nikdy nezabudnem ako mi povedala: ,, To je moja bábika!“ Pýtam sa jej: ,,Ako sa bude volat?“
A vtedy to prišlo, čo malo prísť.
Malá bábika bola ušitá, bola v tých správnych rukách ako som chcela ale ešte niečo mi nedalo spať.
Vrátila som sa k veršom.
Za stromčekom šíre pole,
čo vidno až za obzore
a na poli domček stál,
nebýval v ňom žiadny kráľ,
ale víla malá čo…
Mám to, keď viem ušiť malú bábiku, dokážem ušiť veľkú ako som ja sama. Na tie momenty kreativity nikdy nezabudnem. Vtedy nadobudnuté skúsenosti z kurzu šitia mi dodávali odvahu nepovoliť v mojom pláne. V to ráno som manželovi povedala môj nápad.
Najprv bol z toho skeptický, že čo zas vymýšľam, že už máme malú bábiku, ušetríme priestor… Nakoniec som mu vysvetlila, že vďaka tej bábke viem získať detskú pozornosť a naučiť nielen našu dcérku správnym stravovacím návykom, ale aj ostatné deti v školách a v škôlkach a moja dizertačná práca bude hotová.
Ak chcete realizovať svoje sny a túžby, argumenty prečo to chcete robiť Vás nielen povzbudia, ale i ostatní členovia rodiny vás pochopia a dajú vám priestor na realizáciu. Vďaka za úžasnú rodinu a trpezlivého manžela.
Bábika nemá meno
Dcérka sa ma opýtala: ,,Mama ako sa volá tá veľká mama bábika?“, pamätám si na ten moment. Sedela som za kuchynským stolom. Bola nedeľa. Manžel dochucoval nedeľnú polievku a znova sa pýtam ako sa bude volať? Povedal mi: ,,Je to tvoj projekt, nazvi ho tak, čo ti robí radosť a v čom si dobrá a v čom ľuďom pomôžeš !“ Ak použijete správne otázky na správnom mieste a v čase, má to svoje čaro!
Vynorili sa mi dve slová. Od mala som snažila pomáhať druhým ako byť zdraví. Rada som sa hrala na pani učiteľku aj lekárku v škôlke. A jedenie a varenie mi bolo vždy blízke. Dedko bol šéfkuchár a babka kuchárka. Predstavte si tie prázdniny plné radosti z prípravy dobrôt. Celá rodina na nich s láskou spomíname. A štúdium v odbore Výživa ľudí ma len utvrdzovalo, že som na dobrej ceste. Moje top slová boli Zdravie a Výživa. Ako to spojím? Mám to!
Za stromčekom šíre pole,
čo vidno až za obzore,
a na poli domček stál,
nebýval v ňom žiadny kráľ,
ale víla malá, čo Zdravýživkou sa nazývala.
A príbeh pokračoval a pokračoval…
Začali sme príkrmy a to boli tvorivé chvíle pre rôzne potraviny… Ak chcete vedieť viac, pohodlne sa usaďte a povedzte:
,,A ako ananás,
má rád všetkých nás,
prišiel k nám až z Južnej Ameriky
do Slovenskej republiky…„
Zažili sme spolu kopec zábavy pri tvorbe i naučili sme sa niečo viac o potravinách. Nechcela som však nechať náš príbeh len za múrmi nášho domu. ,,Čo keby Zdravýživku spoznali aj iné deti?“ Táto myšlienka mi stále vŕtala hlavou. ,,Áno, skúsim to!“ Moje prvé predstavenie bolo zaujímavé, ale tá energia a radosť v detských očiach ma povzbudzovala ďalej tvoriť.
Od roku 2013
Deti si ušili vlastné Zdravýživky. Navštívili sme viac ako 800 zariadení. Zúčastňovali sme sa na rôznych podujatiach pri príležitosti rôznych projektoch doma i v zahraničí…
Ani doba Covidu nás nezastavila
Ak Vás príbeh Zdravýživky zaujal a chceli by ste vedieť o potravinách viac, stačí ak nám napíšete a kniha so Zdravýživkinými dobrodružstvami, ktorá vznikla pri príležitosti Zdravýživkiných 10. narodenín Vás poteší 🙂
Okrem ilustrácií od detí v nej nájdete aj nálepky pre splnenú aktivitu.